Unenõuanded: 8 sammu parema une saavutamiseks

See on lihtne: kui olete väsinud, ei saa te tõhusalt toimida. Kuigi kõigi jaoks pole maagilist arvu unetunde, ei ole vajadust magada iga päev kuus kuni üheksa tundi. Und mõjutavad paljud tegurid. Hea uni sõltub õigete tingimuste loomisest ja oma sisemise kella kuulamisest.

Siin on 8 näpunäidet, et unegraafik õigele teele saada:

1. Päikesevalgus

Nädala jooksul loomuliku valguse käes viibimine innustab inimesi rohkem liikuma. Leitakse, et aknakohaga töötajad on paremini puhanud. Ühes uuringus leiti, et päevavalgus "võib olla põhiline viis kontoritöötajate tootlikkuse ja tervise ning nende kogukondade, kus nad töötavad ja elavad, turvalisuse parandamiseks". Võimalikult loodusliku valguse saamiseks jalutage väljas, lõunatage väljas või tehke telefonikõnesid vabas õhus.

2. Sport

Regulaarse treeningu eelised näivad lõputud - see võib vähendada stressi ja ärevust, vähendada paljude haiguste riski ja üldiselt meid õnnelikumaks muuta. Uuringud näitavad, et igapäevane liikumine võib parandada ka une kvaliteeti. Regulaarne kehaline aktiivsus aitab teil kiiremini magama jääda ja sügavalt uinuda. Lihtsalt olge ettevaatlik ja ärge treenige vahetult enne magamaminekut, vastasel juhul võite magamiseks liiga energeetiline olla.

3. Rutiin

Regulaarse unerežiimi säilitamisel on teie füüsilisele ja emotsionaalsele tervisele palju eeliseid. Kui teil pole regulaarset uneaega, võib tekkida keskendumisraskusi, võite end tunda vähem energeetilisemana ja kergesti asju unustada. Minge igal õhtul samal kellaajal magama ja ärgake igal hommikul, ka nädalavahetustel, samal kellaajal.

4. Pärastlõunane uinak

Mõned inimesed vannuvad keskpäevaste uinakute eest, teised leiavad, et päevased uinakud häirivad nende öist und. Uinakud võivad olla kasulikud või kahjulikud, sõltuvalt sellest, kuidas me neid kasutame. Üldiselt ei häiri lühike uinakute tegemine und. Uinakust kasu saamiseks peaksite magama mitte rohkem kui 20 minutit ja ideaalis vahemikus 13:00. ja 16:00. Päeval tehtud pikad uinakud võivad aga häirida head unerütmi.

5. Kofeiin

Ärge saage valesti aru, me toetame täielikult päeva jooksul kohvipauside tegemist, kuid ajastus on oluline. Kofeiinijookidel, nagu kohv, tee ja karastusjoogid, on ergutav toime, mis häirib unetsüklit. Püüdke vältida kofeiini tarbimist kaheksa tundi enne magamaminekut. Selle asemel valige joogid, mis on näidanud, et need aitavad teil kergemini magama jääda, näiteks kummeli- ja lavendliteed või soe piim.

6. Lõõgastu

Paljudele meist hakkavad mõtted kihutama kohe, kui pea padjadele toetub. Mõtleme sellele, mis täna juhtus, mida peame homme tegema jne. Üks on kindel, kui tunnete stressi, siis püsite ärkvel. Enne magamaminekut võta natuke aega lõõgastumiseks. Lõdvestuge, kustutage tuled, süüdake küünlad, lugege raamatut, käige vannis või mediteerige. Enne magamaminekut lõõgastumine aitab stressi kontrolli all hoida ja tulemuseks on parem uni.

7. Pimedus

Une reguleerimise võtmetegur on kokkupuude valguse või pimedusega. Värske uuringu kohaselt ärkavad liigse valguse käes olevad inimesed keset ööd segadus ja järgmisel päeval kogevad väsimust. Valgusreostust võib leida igas maailma suuremas linnas. Öösel liigse valguse käes viibimine võib mõjutada teie toimimist päeval ja suurendada väsimust. Kui öösel tuleb akendest eredat valgust, kaaluge kardinate või unemaski kasutamist.

8. Elektroonika

Üks parimaid viise paremaks magamiseks: lülitage tehnoloogia välja, eriti oma magamistoas. Meie mobiiltelefonid, tahvelarvutid, televiisorid ja arvutid hoiavad meid uinumast ja hästi magamast. Füüsiline toiming e-kirjale vastates muudab teie keha pingeliseks. Kui olete stressis, võib teie keha reageerida ”võitlusele või põgenemisele” ja selle tulemusena vabaneb kortisool - neerupealiste toodetud stresshormoon, mis muudab magamise raskeks. Hoidke elektroonika oma magamistoast eemal ja proovige piirata selle kasutamist üks tund enne magamaminekut.

Järeldus

Uni mängib teie tervises olulist rolli.

Erinevad uuringud on näidanud, et ebapiisav uni on seotud rasvumise riski suurenemisega 89 protsenti laste puhul ja 55% protsenti täiskasvanute puhul. Teised uuringud näitavad, et vähem kui 7-8 tundi päevas suurendab südamehaiguste ja II tüüpi diabeedi riski.

Kui soovite oma tervist ja heaolu hoida, seadke uni esmatähtsaks ja järgige ülaltoodud näpunäiteid. Kui kõik muu ebaõnnestub, pidage meeles, et kehva une jaoks on olemas väga spetsiifilised ravimeetodid. Siis on oluline konsulteerida kellegagi, kes on kvalifitseeritud unespetsialist.


Pange tähele, et enne kommentaaride avaldamist peavad need saama heakskiidu